آزمون CFA

آزمون CFA یا Chartered Financial Analyst ( تحلیلگر مالی خبره ) قوی ترین آزمون برای فعالان حرفه ای بازار سرمایه، در حیطه مدیریت مالی و سرمایه گذاری می باشد. از آنجا که مدرک CFA یکی از مهم ترین و معتبرترین مدارک در حوزه تحلیلگری بازار سرمایه است و شخص دارنده این مدرک به عنوان یک خبره در این حوزه شناخته می شود، این آزمون اخیرا با اقبال زیادی از سوی فعالین و دانش آموختگان نخبه حوزه مالی و سرمایه گذاری روبرو شده است.

برنامه آزمون CFA

برنامه CFA ( Chartered Financial Analyst ) شامل مجموعه ای از سه سطح آزمون (II ,I و III ) می باشد که این آزمون ها:‌
یک بار در سال در مراکز برگزاری آزمون در جهان برگزار می شود که تاریخ آن مصادف با اولین شنبه ماه ژوئن می باشد. (15 خرداد 1395) البته آزمون سطح I در ماه دسامبر نیز برگزار می شود. (حدودا 5 دسامبر)
آزمون ها باید به ترتیب سطوح گذرانده شوند. ( اول سطح I و بعد سطح II )
تنها به زبان انگلیسی برگزار می شود.
در ایران برگزار نمی شود و برای شرکت در این آزمون باید یکی از مراکز آزمون در دوبی ، استانبول و یا ایروان را انتخاب کنید.
افرادی که موفق شوند در هر سه سطح آزمون CFA قبول شوند، گواهی نامه CFA Charter دریافت می کنند و به عنوان CFA Charter Holder شناخته می شوند.

هزینه آزمون CFA‌

برای ثبت نام در این آزمون باید هزینه ای را که فارغ از هزینه ی خود آزمون می باشد و تنها یک بار برای همیشه باید پرداخت شود را بپردازید که one-time program enrollment fee نام دارد. این هزینه در حال حاضر 450 دلار آمریکا می باشد.
همچنین باید هزینه آزمون در سطح مورد نظر را نیز پرداخت کنید که این هزینه هرچه به زمان آزمون نزدیکتر شود، بیشتر می شود. جدول هزینه سطوح مختلف این آزمون بر اساس زمان آزمون به قرار زیر است.
مثلا اگر برای اولین بار برای برنامه ها ی CFA ثبت نام می کنید ، باید مبلغ 450 دلار به همراه 860 دلار که جمعا معادل 1310 دلار می باشد را برای ثبت نام آزمون CFA سطح I پرداخت کنید ولی اگر مجبور شدید مجددا برای آزمون CFA سطح I ثبت نام کنید و یا قصد شرکت در آزمون CFA سطح II را داشتید، دیگر نیازی به پرداخت 450 دلار نمی باشد و بسته به زمانی که برای ثبت نام اقدام می کنید تنها هزینه خود آزمون را می دهید.